fbpx

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” class=”” id=””]

wisc-rWechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği IV ( WISC-4)

6-16 yaş grubuna uygulanan ve bu yaş grubunun bilişsel becerileri hakkında bilgi veren klinik ortamda uygulanan bir ölçme aracıdır. Testin süresi 65 dakika ile 115 dakika arasındadır. Test dört bölümden oluşmaktadır.

 1. Sözel Kavrama: Sözel bilgi ve sözel ifade yeteneğine bakar.
 2. Algısal Akıl Yürütme: Görsel olarak sunulur , akıl yürütme ve yönetmeye ilişkin bölümlere bakar.
 3. Çalışma Belleği: Dikkat, konsatrasyon, kısa süreli işitsel bellek çalışma belleğini ölçer.
 4. İşleme Hızı: harf-motor işleme hızını ölçer. Dikkati sürdürebilme, görsel tarama, görsel algı ve organizasyon.

Nöropsikolojik Testler (NPT)

Nöropsikolojik testler zihinsel ve davranışsal bozuklukları belirlenme durumunda bize yol gösterici bir ölçme-değerlendirme aracıdır. Nöropsikolojik değerlendirmede kullanılan testler,

 1. Wechler Bellek Testi: Kişisel Aktüel bilgiler, oryantasyon, mental kontrol, basit dikkat, hikaye belleği ve görsel belleği değerlendirir.
 2. Semantik akıcılık ve harf akıcılığı testi: Dikkat sürdürme becerisini ölçmektedir.
 3. Stroop Test: Bu test, dikkati ve direnci ölçmektedir. Alışılmış cevabı bastırıp istenilen cevabı verebilme becerisini ölçer.
 4. Wisconsin Kart Eşleme Testi: karmaşık dikkat becerisini ve soyutlama, mental esneklik, problem çözme , katagori oluşturabilmeyi ölçmektedir.
 5. Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi: Demansı ayırt edebilmek için kullanılan bir ölçektir. Öğrenilen sözel bilgileri bellekten çağırma ve tanıma yöntemiyle kullanılır.
 6. Benton Yüz Tanıma Testi: Görsel algı işlevini ölçer. Beynin sağ hemisfer posterior bölgelerindeki problemler hakkında yardımcı olur.
 7. Benton Çizgi Yönü belirleme Testi: Karmaşık görsel algılama testidir.
 8. Boston Adlandırma Testi: Resimlendirilmiş nesnelerin adlandırma yeteneğini ölçer.
 9. WAIS ikili benzerlikler Alt Testi: Soyutta düşünme becerisini ölçmektedir.
 10. İz Sürme Testi: Dikkate duyarlılığı ve otomatik cevap eğilimini bastırıp düşünme becerisini ölçer.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

WhatsApp chat