fbpx

draw-a-person-testiDraw A Person Testi (DAP); kişilik analizi için kullanılan bir testtir. 3 yaş ve üzeri kişilere uygulanır. Bir İnsan Çiz (Draw A Person) Testi klinik amaçlı olarak sıklıkla kullanılan projektif bir yöntemdir. Sıklıkla kullanılmasının sebepleri arasında uygulanmasının kolay olması, çocuklar için resim yapmanın eğlenceli bir etkinlik olması ve iletişimi kolaylaştırması, sözel olarak ifade edilemeyen duygu ve düşüncelere ilişkin bilgi elde edilmesi yer almaktadır.

Çocuklarla çalışılırken, renkli boya kalemleri ile beyaz bir kağıda, çocuğun, istediği resmi yapması sağlanır. Çocuk, özellikle bir konuya yönlendirilmez, serbest çalışması istenir.

Kişinin çizdiği insan figüründen yola çıkarak ve çizim sırasındaki vurgu, detay, unutmuşluk durumlarını değerlendirerek, bireye yönelik birtakım bilgilere ulaşmayı hedefler. Bireyin çizdiği figür veya objeye yüklediği anlamlarla, resim çizerken kağıdı kullanış biçimine kadar her ayrıntı dikkate alınır ve yorumlanır.

Bir İnsan Çiz (Draw A Person) Testi sırasında çocuğun yaptığı çizimler üzerine görüşme yapılır. Böylelikle çocuğa ve çizimine ilişkin bilgi akışı hem sözelleşip zenginleşir hem de çocuk kendi duygu ve düşüncelerine ilişkin farkındalık kazanır. Çizdiği insan figürünün çocuğun kendisi ve çevresi ile ilgili tutumunu yansıttığı düşünülür. Çocukların çizdikleri resimler onların iletişim problemlerinden kardeş kıskançlığına, depresyondan aile içindeki sorunlara kadar pek çok konudaki duygularına ilişkin ipuçları verir. Onların ruh hallerini yansıtan ayrıntıları içerir. Ayrıca motor, bilişsel, duygusal, kişilik gelişimlerine ilişkin bilgi elde edilir.

[wpforms id=”137″]

WhatsApp chat