fbpx
07 Şub 2019

BY: Uzman Psikolog

Çocuk Psikolojisi / Tüm Yazılar

Comments: Yorum yapılmamış

Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Özgül öğrenme güçlüğü, okul çağında başlayan nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Yetişkinliğe kadar fark edilmeyebilir. Öğrenme güçlüğü okuma, yazma ve matematik alanlarında olabilir.
Yapılan çalışmalara göre okul çağındaki çocukların yüzde beş ile yüzde onu , bu bozuklukla mücadele ettiği ortaya konmuştur. Bu grubun büyük bir çoğunluğu yaygın bir şekilde disleksi olarak ifade edilen okuma bozukluğuna sahiptir. Üçte biri ise dikkat eksikliğine ve hiperaktiviteye sahiptir.
Özgül öğrenme tanınmaz ve önemsenmez ise, ileri yaşlarda bireyin akademik başarısından daha fazla yaşam kalitesini etkileyecektir. Bu problemler arasında psikolojik stres ve işsizlik sayılabilir.

Özgül Öğrenim Güçlüğünün Tanı Kriterleri nedir?

Aşağıdaki alanlarda en altı ay süren güçlük:
1. Okumada güçlük
2. Okuduğunu anlamada güçlük
3. Hecelemekte güçlük
4. Düşünceleri Yazılı ifade etmede güçlük (ör.; noktalama, organizasyon, gramer)
5. Sayıları anlamakta ve hesap yapmakta güçlük
6. Matematiksel çıkarım yapmakta, akıl yürütmekte yaşanan güçlük
Öğrenme güçlüğü başka herhangi bir nörolojik hastalıktan kaynaklanmamalıdır. Bireyin görme kaybının ve duyu kaybının olmaması gerekir.Tanı kriteleri aile hikayesi, okul raporları, nöropsikolojik testler ve klinik görüşmelerin karmaşık bir değerlendirilmesinden sonra konulabilir.

Özgül Öğrenme Güçlüğünün Tedavisi Nasıldır?

Özgül öğrenme güçlüğünün bir tedavisi yoktur. Başarılı bir şekilde müdahale edilirse bireyin yaşam kalitesi artar ve akademik başarısı yükselebilir.
Özel eğitim ile özgül öğrenim güçlüğü yaşayan çocuklar okuma- yazma yeteneklerini ve matematiksel yeteneklerini geliştirebilir. Etkili müdahaleler sistematik, yoğun ve kişiye özgü geliştirilen yöntemler olmalıdır. Araştırmalar, özel eğitimin okuma bozukluklarında fonolojik farkındalık, çözümleme yeteneği, anlama ve akıcılık üzerinde odaklandığında çok iyi sonuç verdiğini bulmuştur.
Özgül Öğrenme Güçlüğünün Çeşitleri Nelerdir?
Disleksi terimi, okumada yaşanan güçlüğü ifade eder. Disleksisi olan insanlar harfler ve ona karşılık gelen sesleri birleştirmede zorluk yaşarlar. Sonuç olarak okuma işlevi akıcı olmayan, yavaş bir işlem haline gelir.
Disgrafi, düşünceleri kâğıda aktarmaktaki zorluğu ifade eden bir terimdir. Yazmadaki sorunlar heceleme, gramer, noktalama ve el yazısı ile ilgili olabilir.
Diskalkuli, sayılarla ilişkili sembol ve fonksiyonları matematiksel hesaplamalarda kullanmayı öğrenmedeki güçlüğü ifade eden bir terimdir. Matematikteki güçlük; rakamları anlama, matematiksel hesaplama yapma ve matematiksel aksiyomları ezberlemedeki güçlük olarak ifade edilebilir.

Bir Cevap Yazın

Side bar
Whatsapp destek
%d blogcu bunu beğendi: