fbpx
23 Şub 2019

BY: Uzman- Psikolog

İlişki

Comments: Yorum yapılmamış

Bir kere aldatan hep aldatır mı?

Aldatma Nedir?

Aldatma bireyin meşru partneri dışında başka bir şahısla romantik ve ya seksüel bir ilişki yaşaması ya da kurgulamasıdır. Dört tip aldatma çeşidi vardır. Bunlar;

  • Pasif Aldatma
  • Aktif Aldatma
  • Cinsel Aldatma
  • Duygusal Aldatma

Pasif Aldatma, kişinin eyleme geçmeden, meşru partneri dışında başka bir bireye karşı beslediği romantik ve ya seksüel duygulardır.

Aktif Aldatma, Kişinin eyleme geçerek, başka bir şahısla romantik ve ya seksüel bir ilişki yaşamasıdır.

Cinsel Aldatma, kişinin meşru partneri dışında başka bir kişiyle cinsel ilişki yaşamasıdır.

Duygusal aldatma, kişinin meşru partneri dışında başka bir kişiyle yaşadığı duygusal ilişkidir. Bazen tek taraflı da olabilir.

Neden Eşler Birbirini Aldatır?

Aile baskısı ve görücü usulü ile evlenen çiftlerde aldatma oranlarını yüksektir. Pasif-güvensiz eşler arasında da aldatmalar yaşanabilir. Eşlerini aşağılayan, fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan eşlerin aldatılması güçlü bir olasılıktır.  Pornografi bağımlılığı bulunan kişilerin eşlerini aldatması da sıklıkla rastlanan bir olgudur.

Bunun dışında kişinin cinsiyeti, kişiliği,  ilişkisel ve duygu durumsal sebeplerden ötürü aldatma gerçekleşebilir. Şehirlerde taşra bölgelerine oranla  anonimiteyi ve daha çok seksüel partnerin değişkenliğinden dolayı aldatma eylemi daha çok gerçekleşir.

Aldatmadan Korunmak İçin Ne Yapılması gereklidir?

Yapılması gereken ilk şey partnerler arasında aldatmanın tanımı üzerine konuşulması gereklidir. Acaba partneriniz fiziksel olarak çekici biriyle bir akşam yemeğini “aldatmak” olarak tanımlıyor olabilir mi? Açık ve suçlayıcı olmadan yapılan tartışmalar çiftler arasındaki ilişkiyi güçlendirebilir.  Eğer aldatmak ve sadakatsizlik ile ilgili konularda profesyonel yardım almak istiyorsanız Koşuyolu’ndaki Psikoloji Merkezimize başvurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Side bar
WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: