fbpx
21 Şub 2019

BY: Uzman Psikolog

Çocuk Psikolojisi

Comments: Yorum yapılmamış

Çocuklara davranışsal kurallar koymanın temel mantığı; içsel   ve pozitif bir tutarlılığa sahip olmasında yatar.  Çocuk bu kuralları uyguladığında pozitif bir gelişimin parçası olacağını anlamalarını kurallar doğru ve tutarlı bir biçimde uygulanmasına bağlıdır.

Hiperaktivitesi olan çocuklar için 7 Davranışsal Kural :

  1. Çocukların kural kavramını anladığından emin olun.

Çocuklarımıza “bunu yap”, “şundan kaçın” demek yeterli olmayabilir.  Evin içinde yazılı olarak asılması çocuğun kuralları bir bütün olarak işlemesine vesile olacaktır.

  1. Kurallarınızda Açık olun

Çok karmaşık kurallar çocuklarımız için anlaşılabilir olmayacaktır. Örneğin o gün yapılması gerek görevleri listelerken, dilin açık ve yalın olması, çocuğun görevleri yapmasına katkı sağlamasına sebep olacaktır.

  1. Mükemmeliyetçi olmayın!

Çocuklarınızı övgü ve yergide oldukça dengede olmalısınız.  Çocuklarınızın bir anda kuralları mükemmel bir şekilde uygulamasını beklememiz yersiz olacaktır. Bunun yerine küçük adımları ödüllendirmemiz ve çocuğun karakterine değil, sadece davranışlarına yönelik ufak eleştirilerde bulunmamız, kuralların uygulanma sürecine katkı sağlayacaktır.

  1. “Yaptığın zaman/ sonra” ifadelerini kullanarak iyi davranış için cesaretlendirin.

Eğer çocuk yapmak istediği bir aktivite için izin istiyor ise ona izni, görevini yaptıktan sonra izin alabileceğini söyleyin. Örneğin “Evet, garajı temizledikten sonra arkadaşlarınla oyun oynamaya gidebilirsin.” Özellikle yaşı daha genç olan çocuklar için, görevden hemen sonra verilen ödül büyük önem taşır.

  1. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe disiplin sistemini değiştirin!

Her yaş grubunun ihtiyaçları, bilişsel yapısı, yetenekleri ve ilgi alanları farklıdır. Disiplin sistemini buna uygun olarak düzenlemeniz gerekebilir. Örneğin Aşağıda anlatılan  puanlama sistemi ergenler için uygun olmayacaktır.

  1. Ödül ve davranışların sonuçları için bir puanlama sistemi yaratın

Örneğin çocuk her iyi davranışında (ödevlerini zamanında bitirmek gibi) kavanozuna bir bilye atma hakkı elde etsin. Kötü davranışlarında da kavanozundan bir bilye kaybetsin. Gün içinde toplam bilye sayısına göre çocuğunuza ödül verin.

  1. Çocuklarınızın öğretmeni ile ortak çalın.

Çocuklar artık erken yaşta kreşe ve okula gitmeye başlıyorlar. Evde öğrenim görmeyen çocukların zamanının büyük bir bölümü okulda geçmekte. İki farklı sistem çocuğun kafasını karıştırabilir. Bu durumda öğretmenlerle görüşüp benzer sistemler kurulması kurallar arasında pozitif bir tutarlılık yaratacaktır.

Bir Cevap Yazın

Side bar
WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: