fbpx
Ergenlikte Agresyon 05 Ağu 2018

BY: PsikolojiMerkezi

Ergen Psikolojisi

Comments: Yorum yapılmamış

Ergenlikte Agresyon

Ergenlikte Agresyon

Agresyon kendi içinde 2’ye ayrılır. Bunlardan ilki saldırganlıktır,saldırganlığı bir amaç için araç olarak kullanmaktır.Örneğin bir ergen çok istediği bir şeyi ödünç vermediği için arkadaşına şiddet uygularsa bu bir saldırganlıktır.İkincisi düşmanca saldırganlıktır;bir amaç,neden olmadan bilerek ve isteyerek eziyet olsun diye saldırmak düşmanca saldırganlık olur.”Saldırganlık doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı ögrenilir?” konusunda çok yoğun görüş ayrılıkları yaşanmıştır.Freud’a göre agresyon doğuştan gelen bir özelliktir ve boks,güreş vb. sporları insanlar agresyonu desarj etmek için kullanırlar.Yine Freud iki tip bir saldırganlık oldugunu ilkinin kendine yönelik(kendi kendine şiddet uygulama) ve ikincisinin dışa yönelik (başka birine eziyet olsun diye şiddet uygulama) olduğunu söyler.Sosyal ögrenme kuramına göre ise saldırganlık model alma ve gözlem yöntemi ile ögrenilir.

Çoğunlukla okul çağının başlaması ile özellikle erkek çocuklarda agresyon da artar.Ergenlik dönemindeki agresyon ele alınacak olursa; ergen bireyler, ebeveyn ve çevre baskısı hissettiklerinde,hayal kırıklığı yaşadıklarında,kendilerini dogru ifade edemediklerinde,anlaşılamadıkları ve onaylanmadıkları zaman,engellenmeye maruz kaldıklarında,akademik başarılarını yetersiz buldukları zaman vb. durumlarda agresif davranış sergilerler. Bu nedenlerden biri veya bir kaçına uzun süre maruz kalındığı zaman öfke nöbetleri ortaya çıkabilir.Bu nöbetleri kontrol etmek her zaman kolay olmayabilir.

Depresyon,evden kaçma,intihara meyillilik vb. pek çok olumsuz sonuçla da karşı karşıya kalınabilir.Ergenlikte agresyonun önüne geçmek veya kontrol altına almanın farklı yolları vardır.Yukarıda belirtilen nedenleri ortaya çıkaran unsurları minimuma indirip öfke kontrolü üzerine çalışılabilir.

Bir Cevap Yazın

Side bar
WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: